Wstęp

Instrukcja

Aby zabrać głos w dyskusji, należy:
1) kliknąć w znajdujący się powyżej napis TEMATY,
2) na liście prowadzonych debat wybrać interesujący nas temat, klikając w Jego Tytuł, lub odnośnik znajdujący się bezpośrednio pod nim,
3) w formularzu znajdującym się pod treścią artykułu, uzupełnić pola „Podpis”, „E-mail” oraz „Komentarz” podając stosownie: pseudonim lub imię i nazwisko, adres poczty elektronicznej oraz własną adnotację do prowadzonej dyskusji,
4) zatwierdzić całą procedurę klikając przycisk „Opublikuj komentarz”.
Państwa komentarz pojawi się pod artykułem po przetworzeniu przez serwer.

Prolog

Niech słowa nowego Prezesa Rady ministrów, Pani Ewy Kopacz:

Panie i Panowie Posłowie, w Polsce węgiel ma strategiczne znaczenie. Jedną z pierwszych decyzji, którą podjęłam jest przyspieszenie prac nad ustawami, które w mądry sposób połączą trzy zasadnicze cele dotyczące bezpieczeństwa energetycznego Polski. Po pierwsze, musimy chronić polskie górnictwo przed nieuczciwą konkurencją. Po drugie, nie ustanę w wysiłkach, by ta branża stała się wreszcie rentowna. Unowocześnienie i restrukturyzacja wiedzie do tego celu. Po trzecie, nie mogę nie brać pod uwagę bezpieczeństwa każdej polskiej rodziny. Polskie domy muszą być ogrzewane, a koszty energii nie mogą rujnować budżetów domowych. Projektowane regulacje, którym nadaliśmy szybką ścieżkę legislacyjną w parlamencie, zakładają koncesjonowanie sprzedaży, określenie wymogów jakościowych węgla i zmiany w prawie zamówień publicznych preferujące produkty pochodzenia wspólnotowego. Będziemy także wspierać rozwój nowoczesnych technologii węglowych. Czas, który zyskamy dzięki wdrożeniu tych regulacji wykorzystamy do obniżenia kosztów funkcjonowania kopalni tak, by polski węgiel mógł być konkurencyjny na rynku.

prezentowane w sejmowym exposé, w dniu 01.10.2014 r. (stenogram z obrad Sejmu), będą myślą przewodnią dyskusji, która będzie pomocną w rozwiązywaniu tak ważnych dla górnictwa problemów. Zależy nam na tym, aby uzyskać jak najwięcej poglądów i opinii dla opracowania Stanowiska SITG w tych sprawach. Naszym zadaniem jest wspomagać zamierzenia pani Premier opiniami fachowców w dążeniu do racjonalnych rozwiązań.

Szanowne Koleżanki, Koledzy

W ciągu 25 lat restrukturyzacji polskiego górnictwa węglowego różne gremia w tym przede wszystkim Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa, Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Śląska, przekazywały parlamentowi, rządowi i partiom politycznym szereg opracowań polskich ekspertów górniczych,  opracowań zmierzających do lepszego wykorzystania rodzimych surowców naturalnych.

W tym zakresie również Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa wielokrotnie zabierało głos i dla przypomnienia przytaczamy linki do dostępnych opracowań zachowanych z lat 1999-2014

01 Stanowisko SITG lata 1999-2000

02 Stanowisko SITG lata 2001-2002

03 Stanowisko SITG lata 2003-2008

04 Stanowisko SITG rok 2009

05 Stanowisko SITG – List do Premiera – 2011

06 Stanowisko SITG – List do Prezydenta – 2014

Efekty tych wystąpień polskich inżynierów i techników górnictwa znamy wszyscy.

Panel dyskusyjny uruchomiliśmy w dniu 17 listopada 2014 r., powiadamiając o tym całe środowisko górnicze.

Upłynęły już 2 tygodnie i brak jakiegokolwiek komentarza, wypowiedzi, głosów
w dyskusji poza umieszczonymi przez nas.

Milczenie też jest odpowiedzią.

Z górniczym pozdrowieniem

                                                                       E. Ragus

 

 

 

 

 

PO CO TA WIELOKROTNA DYSKUSJA O RESTRUKTURYZACJI?

W tradycji górniczej jest to, że co roku dzieliło się kuksy, czyli udziały wypracowane przez ten rok. Dzisiaj przy stole stoją ci co stać mogą, a górnicy z tyłu, czekając na to co im pozostanie. Wystarczy zmienić kolejność.

Barbórka;dzielenie tortu

 

Jedna myśl nt. „Wstęp

 1. Tomasz

  Drodzy Przyjaciele
  Chciałbym podzielić się z wami pewnymi spostrzeżeniami które gryzą mnie od dłuższego czasu. Jestem młodą osobą, tuż po studiach z drobnym, dwu letnim stażem pracy. Komentarz mój nie ma na celu obrażenia kogokolwiek, a jedynie uzmysłowienie sobie i może osobom które zerkają na tę stronę niektórych kwestii dotyczących SITG i polskiego górnictwa . Górnictwa, które wspólnie planujemy, realizujemy, uczymy się, pracujemy w nim a nawet poświęcamy całe swoje życie zawodowe by kreować i budować ten NASZ przemysł wydobywczy.
  Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa w swoich szeregach posiada członków od technika górnictwa a więc przodowych, strzałowych, sekcyjnych itd. ludzi pracy, przez inżynierów którzy na kopalniach zajmują znaczące miejsca w dozorze, kierownictwie kopalń polskich ale i zagranicznych, aż po kadry uczelniane. Profesorzy, doktorzy, ludzie którzy robią bardzo dużo w sprawach kreowania, postępu przemysłu zajmując tym samym najwyższą klasę w naszym kraju. Z pewnością mogę sądzić że SITG jest najsilniejszą grupą ludzi w branży górniczej !
  I co dalej ??
  Na kopalniach znaczek SITG kojarzone jest z plakatem gwarków! Na naszych zakładach pracy to Związki Zakładowe a więc ludzie którzy w bardzo często uzyskali odpowiednią ilość głosów poparcia przez obrażanie dozoru, kierownictwa i zarządu przez co ….. To bez ich podpisu Dyrektor kopalni nie może podjąć „żadnej” decyzji. Sytuacja ta przez lata utrzymywała się dzięki ogólnemu przyzwoleniu i poparciu, i utrzymuje się nadal. Dziś na kopalniach wiele się zmieniło, myślę że głównie wykształcenie ludzi, a co za tym idzie ich zaradność, inteligencja, i umiejętność odnalezienia się w trudnej sytuacji. W tak trudnej sytuacji w jakiej znajduje się dzisiaj przemysł wydobywczy węgla kamiennego.
  Dlaczego SITG nie stara się dotrzeć do tej większości, nie stara się trafiać do tych ludzi na kopalniach przez wydawanie pism, broszur informujących i dokształcających? Do ludzi którzy nie wiedzą a chcieli by wiedzieć coś więcej. Może nasze Stowarzyszenie znaczyło by więcej, kojarzyło by się z szacunkiem do tych którzy starają się zrobić COŚ ! Bo dzisiaj patrząc na dół kopalni ludzie wybierają mniejsze zło . ” Zapłacimy pośrednikowi za naszą ochronę” , on głośno krzyczy, zorganizuje grzyby, ryby, wczasy, ferie i popijawę a przy okazji 2 strajki. I to wszystko za drobną składkę. I tak wyjdziemy na tym do przodu bo prezes, dyrektor wziął by nam więcej. Tak przedstawia się sytuacja na dole kopalni. Śmieszna lub tragiczna ale TRZECIA WŁADZA NA NASZYCH KOPALNIACH. Ja doskonale zdaję sobie sprawę że problemy polskiego górnictwa dotyczą bardzo wielu kwestii i gdzie się nie zaglądnie tam trzeba zmieniać i restrukturyzować ale to MY mamy największe zaplecze teoretyczne i praktyczne w postaci ludzi, mądrych ludzi. Którzy w dzisiejszej sytuacji nie kazali by ludziom siedzieć na dole kopalni i rozpalać koksowników przy bramach głównych . Być może było by inaczej, nie doszło by do tak drastycznej sytuacji w jakiej dzisiaj znajduje się Kompania Węglowa. Błędy, zaniedbania, zaniechania, przekręty i machloje widać wszędzie ale siła jest w nas, w ludziach. Idąc od dołu kopalni problemy z warunkami geologiczno-górniczymi, zagrożeniami naturalnymi, czasem dojścia i powrotu z pracy, wynagrodzeniami, ludźmi nie uprawnionymi do pobierania pensji z pod ziemi, nie trafionymi inwestycjami, niedokształconymi pracownikami fizycznymi i dozoru ruchu oraz ich błędów, CAŁKOWITY BRAK POROZUMIENIA I WSPÓŁPRACY OSÓB DOZORU ORAZ KIEROWNICTWA, BRAK JAKIEJKOLWIEK ODPOWIEDZIALNOŚCI, ograniczeniami czasu pracy z racji występujących wysokich temperatur przekraczających 28 stopni, brak środków finansowych na inwestycje które są konieczne ( oszczędności ), kilkukrotnie zawyżone ceny maszyn i urządzeń ,opłaty związane z Zintegrowanym Systemem Zarządzania ( ochrona środowiska, pakiety klimatyczne ,zrzut wód ), dodatkowe podatki , przerośnięta administracja , całkowity brak wartościowania pracy zaprzestany w latach 80 . To tylko kilka problemów z którymi borykają się dzisiejsze spółki górnicze dlatego proszę a wręcz wzywam do odzewu i komentarza .

  Kształcimy się , pracujemy , borykamy z problemami, poświęcamy całe nasze życie zawodowe które niejednokrotnie rzutuje na to prywatne bo …. Dokończmy sami.

  Niech św. Barbara wspiera nas Drodzy Bracia Górnicy w codziennej bardzo niebezpiecznej pracy oraz pomoże w rozwiązaniu problemów branży.
  Z Górniczym Pozdrowieniem SZCZĘŚĆ BOŻE!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *